Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > Anketa k poskytování příspěvků z rozpočtu obce

Anketa k poskytování příspěvků z rozpočtu obceDotace. S příjemcem dotace uzavírá dotační smlouvu, v rámci kontroly sleduje účel, využití, plnění. Příjemce dotace musí provést její vyúčtování obci. Obec může jednostranně zasahovat do práv a povinností, může dotaci (správním rozhodnutím) krátit či zcela odebrat, ukládat odvody za porušení pravidel použití. Obec tak má větší kontrolu nad nakládání s penězi.

Dar je je možné poskytnout zejména tehdy, pokud obec nechce vázat peněžní prostředky na předem stanovený účel ani sledovat účel jejich využití. Výhodou poskytnutí daru je relativní jednoduchost procesu jeho poskytnutí, naproti tomu se obec zříká práva sledovat použití poskytnutých peněžních prostředků.

Nevýhodou darovací smlouvy je nemožnost kontrolovat, jak bude s prostředky nakládáno. Obec zde má stejná práva a povinnosti jako kdokoliv jiný, pokud obdarovaný peníze zneužije, lze je jen obtížně vymoci zpět. Není zde povinnost předložit vyúčtování (není-li sjednána ve smlouvě). Výhodou daru je neformálnost.

Důležité je proto určit, na jaký účel a jakým způsobem mají být peněžní prostředky poskytnuty. Pokud budou peněžní prostředky poskytnuty na určitý účel s tím, že obec bude chtít vypořádat a vyúčtovat jejich použití, resp. bude chtít od příjemce zpětnou reakci ohledně jejich využití, jedná se o poskytnutí dotace. Pokud bude chtít obec podpořit určitý záměr, bez toho, aniž by peněžní prostředky účelově vázala, aniž by požadovala vypořádání a vyúčtování poskytnutých peněžních prostředků, jedná se zpravidla o poskytnutí daru. Smluvní typ se pak vždy posuzuje nikoliv podle svého názvu, ale podle svého obsahu. Poskytnutí daru se proto v mnohých případech u menších obcí může jevit z hlediska administrativní náročnosti vhodnější, než poskytování dotací, na druhé straně se obec zříká práva kontrolovat využití veřejných prostředků.

V případě nízkých částek pro subjekty, kterým obec důvěřuje (např. spolky, které v obci dlouhodobě působí), pokud nejsou peníze určeny na konkrétní účel (např. obecně „příspěvek na činnost“), tedy lze uzavřít místo dotační smlouvy smlouvu darovací. Některé auditní orgány však tento postup vytýkají jako riskantní, nehospodárný či netransparentní.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů