Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > Vyjádření starostky k průběhu anketního hlasování (26 hlasů za 30 minut z jedné IP adresy)

Vyjádření starostky k průběhu anketního hlasování (26 hlasů za 30 minut z jedné IP adresy)Vážení spoluobčané,

ve volebním programu jsem vyslovila názor, že občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí, a slíbila jsem, že v otázkách s širokým dopadem půjdeme cestou průzkumů mezi občany, třeba jen volnou formou, ale tak, abychom znali většinový názor. V žádném případě se z mé strany nejednalo jen o předvolební sliby. Jedním ze způsobů, který mi přišel pro naplnění slíbeného vhodný, je možnost veřejné ankety, která, ač není právně závazná, by mohla poskytnout představu o většinovém názoru. Záměrně píšu mohla by.

Každá taková anketa má svoje technické limity, se kterými je třeba pracovat. Nelze identifikovat člověka, který sedí u počítače nebo s telefonem v ruce, a posílá hlas. Co lze identifikovat, je IP adresa. Bohužel, provider poskytující většinu internetového připojení v obci má jednu sdílenou adresu ne pro jednotlivý dům, ale dokonce více domácností najednou. Jestliže jsme na začátku povolili hlasování z jedné IP adresy, obraceli se mě občané s tím, že jim již hlasovat nejde. Navíc, ne v každé domácnosti má každý svůj počítač, tablet, notebook nebo chytrý telefon. Proč by tedy měl mít možnost hlasovat z rodiny nebo dokonce z ulice jen jeden…

Nezbylo, než odstranit blokaci IP adresy po každém hlasování, ale už v tomto okamžiku bylo jasné, co takové řešení může způsobit. A očekávané se, bohužel, stalo skutečností.

Aplikace Anketa umožňuje identifikovat, z jaké IP adresy bylo hlasováno, a hlasování, jak již prokazatelně někteří zjistili, lze opakovat po jedné minutě. A tak se děje, že například za dobu od 7.05 do 7.40 hodin v anketě přibude 26 hlasů z jedné IP adresy.

Je to pro mě smutné zjištění, že i taková hloupost a dětinskost najde v životě svého realizátora. Anketa měla sloužit nám všem k možnosti dát najevo svůj názor, a předpokládala určitou mravní dospělost a smysl pro fair play. Nikdo nic nezíská tím, že za dvacet minut připojí dvacet podpisů, které, protože jsou v těsném sledu za sebou z jedné IP adresy, správce webu stejně smaže. Pokud mu ovšem k uspokojení nestačí to, že zkazil všem ostatním dobrý úmysl. A za sebe dodávám, že ovlivňování veřejného mínění tímto způsobem je nakonec vždy Pyrrhovo vítězství.

Přeji Vám všem pěkné dny,

Hana Chalupská


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů.